جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64114
  تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 14:23
  تعداد بازدید : 674

  رئیس کانون سردفتران خبر داد

  صدور بیش از دو میلیون سند وکالت فروش وسایل نقلیه

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه تنظیم اسناد، سلسله مراتب خاص خودش را دارد، افزود: در حال حاضر خود خریداران هم راضی نیستند بدون سند، تعویض پلاک داشته باشند در سال جاری بیش از دو میلیون سند وکالت فروش و بیش از 173 هزار سند تعویض پلاک تنظیم شده است.

  به گزارش میزان، محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص شرایط نابینایان در تنظیم اسناد گفت: طبق ماده 64 تا 66 قانون ثبت اسناد، افراد نابینا باید از یک فرد معتمد استفاده کنند و متن سند نیز توسط این شخص قرائت شود، با اجرایی شدن قانون تجارت الکترونیک و ثبت آنی، امضای اسناد با امضای گواهی الکترونیک در تمامی اسناد انجام می شود و در این صورت شرایط افراد نابینا و بینا یکسان تر خواهد شد.

  ۱۶ میلیون سند از طریق ثبت آنی به ثبت رسیده است 
  وی افزود: با صدور شناسنامه فنی توسط شهرداری، مشکلات تنظیم اسناد پیش فروش مسکن حل می شود. 
  دو میلیون و ۶۲۰ هزار سند طی سال گذشته برای اشخاص حقوقی تنظیم شده است

  دشتی اردکانی با اشاره به برکات اجرای طرح ثبت آنی گفت: بعد از یکسال از گذشت اجرا شاهد برکات زیادی بوده ایم، در گذشته با مشکل احراز هویت هنگام تنظیم سند مواجه بودیم اما در حال حاضر از طریق ثبت آنی، با وارد کردن شماره ملی و سال تولد مشخصات معامله مشخص و جلوی خطا گرفته می شود و این یکی از بهترین دستاوردهای طرح ثبت آنی بوده است.

  وی افزود: در بازه زمانی 25 شهریور سال گذشته تا 25 شهریور امسال، اسنادی که در کشور تنظیم شده بیش از 16میلیون سند ثبت شده است. دفاتر بهره بردار ما 7064 دفترخانه هستند که تهران با 1027 دفترخانه بیشترین و ایلام با 39 دفترخانه کمترین شهر بهره بردار از این طرح است.

  دشتی اردکانی با بیان آمار جزئی از اسناد گفت: در سال گذشته دو میلیون و 620 هزار سند برای اشخاص حقوقی تنظیم شده است، برای اشخاص خارجی نیز در سال اخیر بیش از 12هزار سند تنظیم شده است. بیشترین اسناد برای اتباع غیرایرانی مربوط به اسناد وکالت، تعهدنامه، بیع، رضایتنامه، اقرارنامه، صلح و سایر اسناد بوده است.

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در خصوص تصویب آیین نامه مرتبط با پیش فروش منزل گفت: پس از تصویب آیین نامه، فرمت استاندارد اماده شد و مشکل اصلی در حال حاضر شناسنامه فنی است چرا که در صورت نداشتن این شناسنامه، نمی توان سند را تنظیم کرد. در حال حاضر شهرداری برای صدور این شناسنامه مکلف شده است ما مکاتباتی را با وزارت کشور و شهرداری داشتیم، در صورت همکاری شهرداری مشکل تشکیل پرونده های قضائی مربوط به تنظیم عادی اسناد ممکن، حل می شود. با تهیه شناسنامه فنی، برای تنظیم اسناد پیش فروش مشکلات فعلی حل خواهد شد.


  علت اصلی تخلفات در حق التحریرهای کلان، مربوط به قانون است

  دشتی اردکانی در خصوص تخلفات مربوط به حق التحریرها در دفاتر اسناد رسمی گفت: در مورد حق التحریرها در دفاتر اسناد رسمی باید بگویم که قانون ما ایراد دارد چراکه باید هر چهار سال یکبار نرخ آنها تجدیدنظر شود و آخرین تجدیدنظر مربوط به سال 90 است و این در حالی است که با مشکل تغییرات مرتبط با تورم مواجهیم و در برخی از موارد سردفتران مجبور هستند خارج از مصوبه قانون اقدام به دریافت مبلغ بیشتر نسبت به حق التحریرها کنند. اکثر سردفتران از وضعیت حق التحریرها ناراضی هستند و در کمیسیون های قضائی و اقتصادی مجلس نیز این مسئله مطرح شده است. با قوه قضائیه در این خصوص مکاتباتی داشته ایم و امیدواریم با اصلاح قانون سردفتران و دفتریاران این مشکل نیز حل شود.

  رئیس کانون سردفتران در خصوص بخشنامه امور مالیاتی که در دیوان عدالت ابطال شد، افزود: ابطال این بخشنامه مربوط به کل کشور است و طبق آن کسی که بخواهد موضوع ماده 187 این قانون را دنبال کند باید کد رهگیری از مشاورین املاک بگیرد.

  وی با انتقاد از جهت دار بودن برنامه تلویزیونی مناظره که در مورد تعویض پلاک بود، گفت: علیرغم اینکه قانون بسیار شفاف بود اما نماینده مجلس به جای حمایت از قانون از نیروی انتظامی حمایت کرد و سوالات مطرح شده در برنامه نیز کاملا جهت دار و به نفع نیروی انتظامی بود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26