جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64112
  تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 14:10
  تعداد بازدید : 846

  مدیر کل زندان‌های اردبیل:

  تلاش ستاد دیه در راستای تحقق عدالت اجتماعی/ آزاد کردن زندانیان جرائم غیر عمد معامله با خداست

  مدیر کل زندان های اردبیل ضمن ارزیابی عملکرد ستاددیه این استان گفت: تلاش ستاد دیه در تحقق عدالت اجتماعی است و کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کار خیری است که ماندگار می ماند.

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، ستاد دیه کشور در راستای تحقق عدالت اجتماعی و آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، برنامه ریزی جامعی داشته و دارد و این منظر می توان گفت این نهاد خیریه مردمی نقش موثری در حل مشکلات زندانیان و خانواده های آنها ایفا می کند.

  برای واکاوی بیشتر این مساله و نقش ستاد دیه در آزادی زندانیان استان اردبیل گفتگو کرده ایم با «مراد فتحی» مدیر کل زندان های این استان که در ادامه می خوانید.

  *باشگاه خبرنگاران: جناب فتحی، در یک نگاه کلی عملکرد ستاددیه استان اردبیل را چطور ارزیابی می کنید؟ 

  **فتحی: ستاددیه به عنوان یک نهاد مردمی باهدف آزادساد سازی زندانیان جرائم مالی غیر عمدی تأسیس گردید که بدلیل اعسار توان پرداخت دیون خود را نداشتند. از همین رو به دلیل اینکه همواره ستادی برخاسته از مردم بوده و با نظارت خود مردم فعالیت می نمایند و تجربه هم نشان داده که در هر حرکت اجتماعی کمیته های مردمی و البته تخصصی در آن ورود پیدا کرده اند، لذا خروجی کار تا به امروز به صورت مطلوب و پسندیده انجام گرفته است.

  فعالیت های این ستاد آثار مثبتی را در جامعه برجای گذاشته و در بسیاری امور منشاء برکات فروان و خدمات ارزشمندی شده است. برای مثال در استان ما این ستاد با مجموعه اعضاء و با همراهی همیشگی یاوران خود که همان خیران خداجوی استانی هستند، فعالیت های چشمگیری را در زمینه استخلاص زندانیان نیازمند انجام داده و با جذب منابع مالی که بیشتر از طریق کمک های مردمی و خیرین نوع دوست استانی بوده است تا حد قابل قبولی جمعیت کیفری استان را کاهش داده است.

  * باشگاه خبرنگاران: به عنوان کسی که سال ها تجربه هم کلامی با زندانیان و خانواده آنها را دارید، بفرمایید هنگامی که یک شهروند به طور نا خواسته و به دلیل ارتکاب جرم غیرعمدی راهی زندان می شود، در وهله نخست چه آسیب هایی خانواده او را تهدید می کند؟

  **فتحی: وقتی یک شهروند٬ بصورت ناخواسته و بدلیل جرم غیر عامدانه ای همچون یک تصادف رانندگی یا ناتوانی در پرداخت مهریه و دیه و ... گرفتار زندان می شود٬ در اولین مرحله وجاهت و شخصیت اجتماعی خود را از دست داده و طبعاً به جهت بازماندن از فعالیت های روزمره زندگی دچار آسیب های روحی و اجتماعی شدیدی می شود. در این میان خانواده زندانی گاه بیش از شخص محبوس دچار مشکل گردیده و به سبب اینکه سرپرست و نان آور خود را از دست می دهد ضمن اینکه دچار مشکلات معشیتی و عاطفی شده، بیش از پیش در معرض تهدیدات اجتماعی قرار گرفته و درگیر بحرانی می شود که خارج شدن از آن گاه غیرممکن می شود.

  ماجرای فردی که در جریانی ناخواسته، به عنوان بدهکار دیه یا بدهی دچار ضرر و زیان سنگینی شده و بویژه در موضوع مبتلی به ای چون بحث تصادف رانندگی به جرم صدمه جانی یا نقص عضو یکی از هموطنان مان راهی زندان می شود٬ رفته رفته کار و زندگی خود را نیز از دست داده و مشاهده شده حتی قادر به تامین هزینه های ساده درمانی خود نیز نمی باشد. 

  همه اینهایی که به اختصار گفته شده تنها مشکلاتی است که بر دوش یک زندانی غیرعمد تحمیل می شود، حال اینکه در یک نگاه کلی نگهداری و رسیدگی قضایی و زندانبانی مستلزم صرف هزینه های هنگفتی در زندانها شده و بسیاری از بودجه ها و امکانات عمومی کشور صرف رسیدگی به موضوع نگهداری یک زندانی می شود که البته در این زمینه اقدامات کمک های ستاددیه در آزادسازی زندانیان نه تنها کمک شایسته ای به احیای حیثیت اجتماعی این افراد شده و از فروپاشی کانون زندگی بسیاری از آنها جلوگیری می کند اما توجه جدی مسئولین به این مهم بیش از هر موعدی لازم به نظر می رسد.

  تلاش ارزشمند ستاددیه در تحقق عدالت اجتماعی و جبران خسارت های مالی وارده به زیان دیده گان نیز فراموش ناشدنی بوده و عملکرد این نهاد مردمی در کاهش آمار جمعیت زندانیان که از سیاست ها وراهبردهای مهم قوه قضاییه می باشد نیز بسیار موثر و قابل اعتنا است، چرا که در بسیاری موارد از زمینگیر شدن نیروهای فعال جامعه و به انزوا رفتن بسیاری از جوانان و نیروهای انسانی آماده به کار در کنج زندان ها جلوگیری به عمل می آورد.

  *باشگاه خبرنگاران: نقش خیرین استان در جهت کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد را چطور ارزیابی می کنید ؟

  **فتحی: یکی از مسایلی که دین اسلام به آن اهمیت فراوان داده است خدمت به انسانها است. از سیره اولیاء الهی نیز استفاده می شود که این ذوات مقدسه بعد از انجام واجبات، برترین وسیله برای تقرب به خداوند متعال را همین خصلت نیکوی دستگیری از مستمندان و نیازمندان مطرح می فرمایند.

  سید و سرور شهیدان که این روزها متعلق به ایشان است در همین زمینه فرمایش گرانسگی دارند که می فرمایند «نیازهای مردم به شما از نعمت های الهی است که به شما روی آورده است» بنابراین اقدام برای آزادی بی بضاعت را در واقع بایستی نایل شدن به توفیقات الهی بدانیم که اینجانب بارها و بارها در مراسم جشن های گلریزان شکوه و عظمت احساس عمیق وارزشمند خیرین را بارها و بارها در همین موضوع از نزدیک درک کرده و واقعاً تحت تاثیر بزرگی روح این عزیزان قرار گرفتم.

  بنده حتی گاهی مشاهده کرده ام که بعضی از شهروندان محترم علیرغم نداشتن تمکن مالی، اندوخته های هر چند اندک خود را با اخلاص آورده و به منظور آزادی یک زندانی آبرومند و نیازمند و برای بازگرداندن سرپرست خانواده ای چشم انتظار کمک مالی ولو انک خود را بدون ریا و در نهایت فروتنی در اختیار ستاد قرار داده اند که در همین جا بار دیگر از صمیم قلب از خیرین و مردم نیکوکار و نیک اندیش استان اردبیل که همواره پشتیبان ستاددیه استان خودشان بوده و با حرکت در این مسیر نورانی شادی دلهای کودکان بی پناه و خانواده های غمگین و سر گردان را فراهم نموده اند، نهایت تشکر و قدردانی را می نمایم.

  *باشگاه خبرنگاران: در آخر اقداماتی که جهت گسترش بیشتر فعالیت های این نهاد مردمی لازم به اعمال می دانید را مطرح فرمایید؟

  **فتحی: پتانسیل و تواتنمندی ستاددیه در گسترش فعالیت ها و وظایف محوله خود بسیار بیشتر از وضعیت موجود می تواند باشد. با توجه به آمار بالای زندانیان دیه در استان و ضرورت توجه اساسی به رفع مشکلات این قشر در خور توجه، می طلبد تا ستاددیه فعالیتهای خود را به ویژه در زمینه پیشگیری، اطلاع رسانی وآگاه سازی عمومی به صورت مشخص تر و با یک برنامه ریزی مدون و بلند مدت انجام داده و از هیمن طریق با هدف جذب کمک های مردمی ضمن آزادی حداکثری مددجویان تحت پوشش خود، زمینه رهایی خانواده های بسیاری را فراهم نماید که سرپرست یا یکی از اعضای خانواده شان را صرفا به دلیل جهل به قانون و کم آگاهی از وضعیت مقررات در کنارشان نداشته و جهت تأمین نیازهای اساسی خودشان و نیز آزادی زندانی شان از بند انجام هر اقدام و عملی را قبول می کنند.

  اهمیت این موضوع بیشتر از آن جهت است که مردم ولایتمدار و حسینی استان اردبیل در کارهای خیر همواره پیشقدم بوده که در این مورد با مدیریت و هدایت صحیح می توان کمک های هر چند ناچیز مردم را تبدیل به سیل خروشانی نمود که امکان آزادی شمار زیادی از همین نیازمندان گرفتار را فراهم کرد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
18