جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64067
  تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:7
  تعداد بازدید : 778

  معاون حقوقی رئیس‌جمهور

  رایزنی جهت تشدید مجازات اسیدپاشی ادامه دارد

  معاون حقوقی رئیس جمهور به موضوع اسیدپاشی اشاره کرد و گفت: در حال رایزنی با قوه قضائیه جهت تشدید جرایم مربوط به اسیدپاشی هستیم تا در قالب ماده 286 قابل مجازات باشد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، الهام امین زاده در نشست خبری با اهالی رسانه، با اشاره به حقوق شهروندی و مسئله نقض آن، گفت: آنچه امروز در دستگاه های اجرایی استان مطرح است بحث تکریم ارباب رجوع است و انتظار می رود که تمامی ادارات خود را ملزم به اجرای این قانون بدانند.

  وی با اشاره به برخی نگرانی های شهروندان در این خصوص و با تاکید بر این که این نگرانی ها براحتی قابل رفع است، افزود: این مهم نیازمند کسب اطلاع از حقوق شهروندی توسط شهروندان است.

  امین زاده به مشکلاتی همچون پرداخت مبالغ غیرقانونی که ناشی از ناآگاهی از این حقوق است اشاره کرد و افزود: اطلاع از حقوق شهروندی مانع از بروز چنین مشکلاتی می شود.

  وی در ادامه به انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش به منظور ارائه آموزش های حقوق شهروندی به صورت غیرمستقیم به دانش آموزان اشاره کرد و افزود: متاسفانه امروز در جامعه قانون گریزی به نوعی هنر تبدیل شده و برخی افراد تبیعت از قانون را ساده لوحی تلقی می کنند. این تفکر باید تغییر یابد و تبعیت از قانون به ارزش تبدیل شود.

  وی افزود: در این راستا جلسات متعددی با وزارت آموزش و پرورش برقرار و نظرات روانشناسان و جامعه شناسان اخذ شده تا بتوانیم این مهم را در میان دانش آموزان نهادینه کنیم.

  امین زاده از عقد تفاهم نامه با صدا و سیما جهت تبیین مباحث حقوقی و جرایم در قالب ساخت نمایش و سریال خبر داد و افزود: درصدد عقد تفاهم نامه با وزارت ارشاد و سازمان سینمایی کشور هستیم تا از این طریق نیز تولیداتی با محوریت حقوق شهروندی و تبیین مباحث حقوقی انجام شود.

  وی در ادامه به حقوق زنان اشاره کرد و افزود: تلاش هایی برای افزایش مدت زمان مرخصی زایمان به 9 ماه انجام شد اما، متأسفانه این قانون چندان تبعیت نشده و در برخی موارد فرد پس از بازگشت از مرخصی زایمان کنار گذاشته شده است.

  امین زاده دلیل این امر را مشکلات تأمین منابع مالی این قانون برای ادارات و سازمان ها عنوان کرد و با بیان این که به دنبال تامین منابع مالی مورد نظر هستیم گفت: لایحه امنیت و جلوگیری از خشونت علیه زنان نیز در دست پیگیری است.

  وی همچنین به موضوع اسیدپاشی اشاره کرد و گفت: در حال رایزنی با قوه قضائیه جهت تشدید جرایم مربوط به اسیدپاشی هستیم تا در قالب ماده 286 قابل مجازات باشد.

  امین زاده افزود: در گذشته برای این جرم دو تا پنج سال زندان و در صورت مرگ مجازات قصاص در نظر گرفته می شد، ولی سعی در تشدید مجازات این افراد داریم.

  به گفته ی وی براساس ماده 286 در مورد جرایمی که با تعمد باعث تشویش اذهان عمومی و ضربه به سلامت روحی مردم می شود و نظم عمومی را بر هم می زند از جمله استفاده از مواد سمی و خطرناک که اسید را هم شامل می شود به عنوان کسی که مفسد فی الارض است مجازات اعدام پیش بینی شده است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
25