جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64032
  تاریخ انتشار : 10 آذر 1393 14:29
  تعداد بازدید : 570

  رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با «حمایت» :

  سطح کیفی آراء شوراهای حل اختلاف 48 درصد اعتراضات به پرونده ها را کاهش داده است

  رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی برنامه ریزی برای ارتقای سطح کیفی شوراها از حیث رسیدگی به پرونده ها و بهبود وضعیت کارکنان و اعضای ستادی شاغل در این نهاد را از اولویت های شوراهای این استان در نیمه دوم سال 93 عنوان کرد.

  ارسلان نعمتی در گفت وگو با «حمایت» بازرسی بیشتر از واحدهای شورا به صورت مستمر و دوره ای توسط هیئت بازرسی اعزامی از مرکز استان را از دیگر برنامه ها اعلام کرد و افزود: توجه بیشتر به آموزش اعضای شوراها با برگزاری دوره های آموزشی جدید و اهتمام به حل و فصل دعاوی از طریق اصلاح ذات البین و ایجاد سازش هم در دستورکار قرار گرفته است. وی با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف این استان از پیشگامان بیمه اعضای شورا در کشور است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 520 نفر از واجدان شرایط دارای بیمه درمانی و بازنشستگی از سازمان تامین اجتماعی هستند و 60 نفر نیز در نوبت بیمه قرار دارند که پس از تامین اعتبار بیمه خواهند شد. با این اوصاف می توان گفت که 90 درصد از واجدان شرایط، بیمه شده اند. در این میان برای جذب اعتبار بیشتر به منظور بیمه اعضای بیمه نشده هم در حال تلاش هستیم. همچنین برای بیمه سنوات گذشته کارکنان شوراها و بیمه تکمیلی کارکنان شوراها پیگیری های لازم در حال انجام است. 

  کاهش پرونده های ورودی به شوراها
  وی در ادامه این گفت وگو به بررسی آمارهای به ثبت رسیده این مجموعه در نیمه اول سال جاری پرداخت و گفت: 14 هزار و 382 فقره پرونده موجودی اول دوره امسال بوده و 99 هزار و 229 مورد نیز در این مدت زمان وارد شده است. نمودارهای آماری نشان می دهد تعداد پرونده های وارده به شوراها در مقایسه با سال 92، 2 هزار و 97 فقره معادل 06/2 درصد کاهش یافته که این اتفاق به دلیل رسیدگی نکردن به پرونده های خارج از صلاحیت توسط شوراهاست. این مقام مسئول موجودی آخر دوره را در این شوراها 16 هزار و 887 فقره پرونده عنوان کرد و افزود: تعداد پرونده های مصالحه شده هم 21 هزار و 533 مورد بوده که نسبت مختومه به وارده حدود 97 درصد، نسبت مصالحه به مختومه 22 درصد و نسبت مصالحه به قابل مصالحه 40 درصد بوده است. 

  افزایش 8 درصدی پرونده های مختومه به مصالحه
  نعمتی با بیان اینکه در بخش پرونده های مختومه شاهد کاهش آمار بوده ایم، تصریح کرد: کاهش شعبه های شورا به دلیل انحلال شعب نیمه فعال یا مازاد از دلایل این اتفاق است که با ساماندهی انجام شده درصدد تلاش برای کاهش چشمگیر موجودی پرونده ها در چند ماه آینده هستیم. البته با توجه به تلاش های انجام شده میزان پرونده های مختومه شده از طریق مصالحه به قابل مصالحه حدود 8 درصد افزایش یافته و به 40 درصد رسیده که این رقم بالاتر از میانگین کشوری است. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرونده های تجدیدنظرخواهی شده شوراها در 6 ماه اول امسال نیز گفت: در این مدت زمان تعداد احکام صادره قابل اعتراض 59 هزار و 750 مورد، پرونده های اعتراض شده 3 هزار و 322 پرونده و آرای نقض شده و تایید شده هم به ترتیب 326 و همچنین 2 هزار و 189 فقره پرونده بوده است. رییس شوراهای حل اختلاف استان آذربایجان شرقی ادامه داد: به دلیل کاهش تعداد پرونده های وارده به شوراها در نیمسال اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد اعتراض های واصله به پرونده های شوراها 3 هزار و 95 فقره کاهش یافته که معادل با 48 درصد است که علت این اتفاق افزایش سطح کیفی آرا، بازرسی های مستمر، برگزاری دوره های آموزشی متعدد و اختصاص قضات ویژه شوراهای حل اختلاف است. 

  230 بازدید از شوراها
  نعمتی به تعداد بازرسی های انجام شده از شوراهای حل اختلاف این استان در 6 ماه اول سال جاری اشاره و بیان کرد: 230 بازدید در این مدت زمان انجام شده که 18 دوره در مقایسه با همین بازه زمانی در سال 92 افزایش داشته است. بازدیدهای دوره ای توسط هیئت اعزامی از مرکز استان متشکل از معاونان قضایی و مستشاران دادگاه های تجدید نظر استان انجام می شود و البته بازدیدهایی نیز توسط روسای حوزه های قضایی و قضات شوراها یا مسئولان هماهنگی امور شوراها صورت می گیرد. وی در خصوص عملکرد اجرای احکام شوراهای حل اختلاف استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: موجودی اول دوره این بخش در نیمه اول سال جاری 21 هزار و 698 مورد بوده که این موضوع در سال گذشته، 10 هزار و 900 فقره پرونده بوده است. ورودی پرونده ها در 6 ماه اول امسال و سال قبل به ترتیب بیش از 8 و 26 هزار فقره بوده است. تعداد پرونده های مختومه هم در دو فصل ابتدایی امسال 10 هزار و 820 و سال 92، 25 هزار و 243 مورد بوده است. در این میان 19 هزار و 412 پرونده هم به عنوان موجودی آخر دوره در 6 ماه اول سال جاری به ثبت رسیده است. 

  دوره های آموزشی 
  نعمتی در ادامه درباره دوره های آموزشی در نظر گرفته شده برای اعضای شوراها در 6 ماه نخست سال جاری اظهار کرد: 10 دوره آموزشی مصوب شامل آشنایی با انواع قرارها، ادله اثبات دعوی، آیین نگارش حقوقی، سیستم سمپ و ... در سطح استان به میزان 18 نفر ساعت برگزار شده است. رییس شورای حل اختلاف آذربایجان شرقی درباره وضعیت انفورماتیکی شعب شوراهای این استان تصریح کرد: در پایان 6 ماه اول امسال تمامی شعب شوراهای حل اختلاف شهرستان های تبریز، عجب شیر، آذرشهر و بخش صوفیان به سیستم مدیریت قضایی پرونده ها متصل شده اند و با آموزش های انجام شده دفاتر جمع آوری و همه امور توسط رایانه انجام می شود. همچنین عملیات اتصال شعب شوراها در سایر شهرستان ها و بخش های استان در حال انجام است. 

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
30