جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63932
  تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 14:18
  تعداد بازدید : 596

  عضو کمیسیون حقوق بشر مجلس:

  آپارتاید آمریکایی از حقوق بشر به عنوان چماق استفاده می کند

  عضو کمیسیون حقوق بشر مجلس با دامنه دار دانستن اعتراضات فرگوسن گفت: در آپارتاید حاکم بر ایالات متحده ، از حقوق بشر با استانداردهای دوگانه آمریکایی به عنوان چماق بر علیه کشورهای مستقل سوء استفاده می شود.

  فاطمه آلیا در گفت و گو با  خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به حوادث یک هفته گذشته فرگوسن و اعتراضات به تبرئه پلیس قاتل آمریکایی گفت: دومین دور اعتراضات فرگوسن در واقع بخشی از اعتراضات گسترده مردمی بر علیه تبعیض نژادی و آپارتاید حکومتی آمریکا است.

  عضو کمیسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: آمار ارقام خشونت های نژادپرستانه در آمریکا به شدت سانسور می شود و هرگونه اعتراض نیز توسط رسانه های ایالات متحده نادیده گرفته می شود. رسانه های آمریکایی به دلیل گستردگی اعتراضات و انعکاس وسیع خبرها ود عکس های این حوادث ناچار به انعکاس اعتراضات مردم آمریکا شده اند.

  وی با بیان این که آمریکا شعارهای رنگارنگی در دفاع از حقوق بشر بیان می کند گفت: ایالات متحده با استناد به خشونت های نژادپرستان پلیس آمریکا ، شنود گسترده و تجسس در زندگی شهروندان و فراتر از همه اعمال شکنجه در زندان گوآنتانامو می توان به عنوان بزرگ ترین ناقض حقوق بشر قلمداد کرد.

  آلیا در ادامه افزود: یک جوان سیاه پوست به بدترین وجه توسط پلیس به قتل می رسد و دادگاه نیز با هیات منصفه ای متشکل از سفید پوستان وی را تبرئه می کند . این اتفاق در کنار قتل چندین شهروند رنگین پوست آمریکایی ابعاد آپارتاید حاکم برا این کشور را نمایان می کند.

  وی گفت: نحوه اعتراضات مردم آمریکا ظرف 3سال گذشته با توجه به شرایط تغییر رویکرد می دهد. یک روز جنبش تسخیر وال استریت همراه با جنبش 99 درصد و امروز اعتراضات بر علیه نژادپرستی سیستم حاکم بر آمریکا نمایان است.

  نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: برای بسیاری در قرن بیست و یکم ، آپارتاید غربی ها که به سفید پوستان به عنوان نژادبرتر می نگرد و سیاه پوستان یا آسیایی ها را نژاد پست می خواند؛قابل پذیرش نیست. این مساله باعث بروز اعتراض و درگیری می شود.

  وی در ادامه افزود: آمریکایی ها از مفهوم حقوق بشر به عنوان یک چماق بر علیه کشورهای مستقل سوء استفاده می کنند. غرب برای فشار وارد کردن به دیگرکشورها برای باج خواهی ، برای دخالت ، برای استثمار ، برای زورگویی و ده ها مورد دیگر از عنوان حقوق بشر و دموکراسی بهره برداری می کند.

  عضو کمیسیون حقوق بشر گفت: اگر اتفاقات فرگوسن در یک کشور دیگر به وقوع پیوسته بود داد و غال آنها گوش دنیا را پر می کرد اما این گونه نشده است.

  آلیا در ادامه با اشاره به گزارش سازمان ملل متحد که در محکومیت خشونت پلیس آمریکا علیه معترضان منتشر شده است گفت: از سازمان ملل متحد در چارچوب سواستفاده از عنوان حقوق بشر ، استفاده ابزاری می شود. سازمان ملل در جایگاه حقیقی خود قرار ندارد.

  وی گفت: سازمان ملل باید به عنوان یک نهاد غیروابسته و مستقل ، نقش فرانهادی خود در مواردی که نقض حقوق بشر علیه مردم کشوری همچون آمریکا به وقوع می پیوندد وارد عمل شود. ما مشاهده کردیم که سازمان ملل در مورد شکنجه های اعمال شده در زندان گوانتانامو سکوت کرد و بیانیه اخیر در مورد اعتراضات 90شهر آمریکا ، هیچ ضمانت اجرایی ندارد.

  آلیا گفت:سازمان ملل به سیاستمداران کشورهای مستقل در چارچوب سیاست های امریکایی رویکرد سختی از خود نشان می دهد اما در مورد آمریکا این گونه نیست و بیانیه صادر شده نیز تنها به عنوان یک سوپاپ اطمینان است که به مردم آمریکا بگویند صدای شوما شنیده شده است اما در واقع هیچ اقدام مفیدی در حمایت از مردم آمریکا صورت نگرفته است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26