جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63316
  تاریخ انتشار : 2 آذر 1393 9:8
  تعداد بازدید : 347

  راهبردهای رهبر فرزانه انقلاب در زمینه امر به معروف و نهی از منکر؛

  هیچ کس نمی تواند به اتکای اینکه فلان تخلفی شده، حرفی بزند که نظام اسلامی را تضعیف کند/ وظیفه اول، حفظ نظام است

  هیچ کس نمی تواند به اتکای اینکه فلان جا فلان تخلف شده حرکتی انجام بدهند یا حرفی بزند که این نظام اسلامی را تضعیف کند. پس وظیفه اول، حفظ نظام است. البته برای اصلاح مفاسد، همه باید از طرق معقول خودش، کار کنند امر به معروف و نهی از منکر یک واجب اسلامی است و باید در میان مردم رایج بشود.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، امر به معروف و نهی از منکر در مقیاس وسیع و عمومی خود حتی از جهاد بالاتر است و اساس جهاد را این فریضه استوار می کند اما اینکه امر به معروف و نهی از منکر چیست و ما در مقابل آن چه وظیفه ای داریم در آیات و روایات به صراحت بیان شده است. 

  امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان اساسی اسلام و ضامن برپا داشتن همه فرایض اسلامی است و باید در جامعه ما احیاء شود و هر فردی از آحاد مردم، خود را در گسترش نیکی و صلاح و برچیده شدن زشتی و گمراهی و فساد، مسئول احساس کند. 

  با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و توجه ویژه به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر از این پس در صفحه حقوقی قضایی، دیدگاه ها و بیانات مقام معظم رهبری را در مورد این فریضه دینی مرور می کنیم.

  **وظیفه اول، حفظ نظام است

  مقام معظم رهبری در تاریخ 14 اسفند 1370 در دیدار با جمعی از روحانیون،ائمه جماعات و وعاظ نقاط مختلف کشور در آستانه ماه مبارک رمضان بیان کردند: البته تحقق آرزوهای اسلامی، کار ده سال و بیست سال نیست تحقق آرزوهای اسلامی، کار بلندمدت است و باید به تدریج انجام بگیرد و همه عوامل دست به دست هم بدهند.

  معلوم است که آرزوهای اسلامی در مدت کوتاه تحقق پیدا نمی کند معلوم است که در اینجا و آنجا تخلفی پیدا می شود معلوم است که همه دستگاه ها هنوز با نوای اسلامی حرکت نمی کنند در این تردیدی نیست غیراز این هم انتظاری نیست اگر شما به صدر اسلام هم نگاه کنید می بینید حتی زمانی که نفس مطهر پیامبر(ص) هم به مردم می خورد، این طور نبود که همه مردم یک شبه مسلمان بشوند و همه کارها در مدت کوتاهی اصلاح بشود. 

  اصلاح کلی و عمومی، حرکت بلندمدت لازم دارد، که آن هم به عهده همه ماست؛ و از جمله این همه، ما معممان و روحانیون هستیم که بیشترین تکلیف به عهده ماست. پس وظیفه اول، حفظ نظام است. 
  هیچ کس نمی تواند به اتکای اینکه فلان جا فلان تخلف شده حرکتی انجام بدهند یا حرفی بزند که این نظام اسلامی را تضعیف کند. البته برای اصلاح مفاسد، همه باید از طرق معقول خودش کار کنند امر به معروف و نهی از منکر یک واجب اسلامی است و باید در میان مردم رایج بشود.  


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28595416
اکنون :
154