جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63171
  تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 8:52
  تعداد بازدید : 997

  همایش دنیای بدون ترور برای کودکان

  همایش دنیای بدون ترور برای کودکان

  یک کارشناس حقوق کودکان گفت: از طریق گفتمان سازی می توانیم در راستای ترویج حقوق کودکان و جلوگیری از ترور آن ها گام برداریم.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مصفا در همایش «دنیای بدون ترور برای کودکان» که به مناسبت روز جهانی کودک با حضور جمعی از خانواده های قربانی ترور و برخی از مهمانان خارجی و کارشناسان حقوقی در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد، با بیان این که «معمولا در مناسبت های بین المللی فرصت هایی به وجود می آید که در آن فرصت ها می توانیم برای ترویج آگاهی و مطالعات علمی گام های مهمی برداریم»، اظهار کرد: اکنون 25 سال از تصویب حقوق کودکان در سازمان ملل می گذرد البته در سال 1924 اولین سند به صورت قطعنامه ای صادر شد ولی کنوانسیون حقوقی در 25 سال پیش سندی جامع را تنظیم کرد. در این کنوانسیون به کودکانی که آثار جنگ را متحمل می شوند نگاه نشده و بعد در یک پروتکل الحاقی به پیوست به آن اشاره کرده اند، ولی در همان زمان هم نشانی از توجه و حمایت از کودکان ترور نمی بینیم. شاید اولین سندی که به صورت جامع به حمایت از کودکان پرداخت گزارش خانم ماشل در سازمان ملل بود.

  وی یادآور شد: ما در سال های اخیر به انحای مختلف شاهد این هستیم که حقوق کودکان و زنان نادیده گرفته می شود و هرگاه جنگی رخ می دهد اولین مخاطرات به سمت کودکان و زنان است و متاسفانه به آن ها ابراز نفرت می شود و سوءاستفاده هایی از آن ها می کنند. شمار قربانیان در این راستا بسیار زیاد است و خشونت ها هر روز جدیدتر و سریع تر می شود. این یک واقعیت است که در جهان معاصر قبح خشونت از بین رفته است.

  وی افزود: ما در سطح منطقه کنوانسیون هایی داریم که در سال های گذشته به موضوع حقوق بشر و تروریسم علیه کودکان پرداخته است. ما از طریق گفتمان سازی می توانیم در راستای ترویج حقوق کودکان و جلوگیری از ترور آن ها گام برداریم.

  به گزارش ایسنا، در ادامه این همایش عبدالله تانکو از کشور نیجریه و نماینده کودکان خارجی، اظهار کرد: همه شمایی که در این مکان حضور دارید اخبارهای نیجریه را شنیده اید و شاید با بکوحرام آشنا باشید. نیجریه قربانی تروریسم است و عوامل ایجاد تروریسم در نیجریه آمریکا و اسرائیل هستند؛ چراکه می خواهند منابع طبیعی را به دست بیاورند و به همین دلیل در این راستا تلاش های بسیار زیادی می کنند.

  وی افزود: تروریست ها به مکان های عمومی مثل مدارس، کلیساها، مساجد و بازارهای خرید حمله می کنند و می خواهند شمال نیجریه را دچار ناامنی کنند. تاکنون 300 دختر در مدرسه ای گروگان گرفته شدند و تاکنون هیچ دولت یا نهاد بین المللی برای کمک به آن ها تلاش نکرده است.

  وی گفت: حامیان اصلی بوکوحرام، آمریکا و اسرائیل هستند و امیدواریم روزی برسد که شاهد هیچ پدیده ای به اسم تروریسم نباشیم.

  در ابتدای این مراسم فرزند شهید قشقایی و یکی از قربانیان ترور در بیست سال گذشته صحبت هایی را در راستای جلوگیری از ترور کودکان کردند.

  در پایان این مراسم از مستندسازان فعال در عرصه ترور تقدیر شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28595416
اکنون :
95