جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36447
  تاریخ انتشار : 1 آبان 1392 12:50
  تعداد بازدید : 472

  آرامی در نطق میان‌دستور:

  انتزاع 5 روستا از هرمزگان و الحاق آن به فارس، غیرکارشناسی است

  عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از مصوبه دولت برای تقسیم استان هرمزگان گفت: مردم هرمزگان همیشه میهمان نواز هستند اما تقسیمات استانی را همانند تحقیر خود می دانند لذا هرگز آن را نمی پذیرند.

  انتزاع 5 روستا از هرمزگان و الحاق آن به فارس، غیرکارشناسی استبه گزارش خبرگزاری خانه ملت، منصور آرامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه یک آبان‌ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان‌دستور خود گفت: سلام و درود به ارواح مطهر شهیدان دارا ون رییسی، دلیرمردان هرمزگان، شهیدان مبارزه با آمریکای جهانخوار در خلیج همیشه فارس، خدا را شاکریم که در دوران نظام مقدس جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم که می‌توانیم با صدایی بلند، آلام و دردهای ملت عزیز را از تریبون خانه ملت که بنا به فرمایش حضرت امام (ره) در رأس امور است فریاد بزنیم و یقین دارم گوش‌های شنوایی هم هست تا بشنود و عمل کند.

  نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، خمیر و حاجی‌آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: متعجبم از اینکه بعد از حدود سه هفته فریاد مردم هرمزگان و نمایندگان آنان به گوش مسئولان اجرایی نرسیده و یا نخواسته‌اند برسد.

  وی خطاب به رئیس جمهور و معاونان وی تصریح کرد: به بالاترین مقدسات عالم قسم می‌خوریم که همه هرمزگان در  این سه هفته نگران، معترض و ناراحتند، می‌خواهید باور کنید یا نکنید، از جاسک تا پارسیان ناراحت و نگرانند، در دهه 60 بود که فولاد هرمزگان را به استان دیگری دادند، بعداً شنیدیم چون این صنعت برای بندرعباس جانمایی شده بود با مشکل مواجه شده است.

  آرامی اظهار کرد: مردم هرمزگان با نگرانی تمام و بنا به مصلحت سکوت کردند، در دهه 70 بار دیگر معدن فاریاب را به هر دلیلی از هرمزگان جدا کردند و بنا به مصالحی سکوت کرده و مردم نگران و ناراضی، در دهه 80 نیز صنایع غرب استان با پذیرش نیروهای غیرماندگار در هرمزگان موجب غربت شدند و باز هم مردم ما سکوت کردند، امروز هم در دهه 90 عده‌ای از نجابت، صداقت و خویشتن‌داری مردم هرمزگان سوءاستفاده کرده و قصد دارند لطمه دیگری به این استان وارد کنند، مردم هرمزگان نجیبند، صادق‌اند ولی تحقیر را نمی‌پذیرند، با غرور مردم بازی نکنید، این مردم در تصمیم‌گیری اخیر دولت احساس می‌کنند تحقیر شده‌اند.

  این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: یکی از همکاران استان فارس در مصاحبه‌ای مدعی شد در روز رأی اعتماد وزرا قول دادند، اگر غیر از این است چرا با این عجله، چگونه هست هنوز ده‌ها مصوبه دولت قبل درخصوص تقسیمات کشوری در آن وزارتخانه خاک می‌خورد ولی آن مصوبه با قید فوریت به ابلاغ می‌رسد؟ چه مسئله‌ای مغفول مانده و چه اتفاقی رخ داده و حاصل شده است؟

  وی ادامه داد: تصمیم‌گیری دولت برای انتزاع پنج روستا از هرمزگان و الحاق آن به فارس به لحاظ جغرافیایی و تعیین یک باریکه به لحاظ عدم مطابقت با آیین‌نامه اجرایی ماده 10 و 13 قانون تقسیمات کشوری، هرگونه الحاق باید با حفظ جهات سیاسی، اجتماعی، طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی صورت پذیرد، بسیار ناشیانه و غیرکارشناسی بوده که فقط بوی تحقیر می‌دهد.

  آرامی عنوان کرد: بنادر چابهار، شهید رجایی، بوشهر، حضرت امام (ره) و خرمشهر ظرفیت‌های بسیاری دارند، چگونه دلیل می‌آورید در محلی که محدوده محافظت شده زیست‌محیطی است و کسی نمی‌تواند سنگ روی سنگ بگذارد می‌خواهید بندر بسازید؟ این جز تحقیر چیز دیگری است؟

  این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: پایگاه‌های نظامی بسیاری در نوار ساحلی در خرمشهر و چابهار استقرار دارند، چه ضرورتی دارد این تجهیزات نظامی؟ آیا این تحقیر نیست؟ آیا برای انتقال آب به صنایع استان فارس نیاز اصلاحات تقسیمات کشوری است؟

  آرامی خطاب به وزیر کشور گفت: آیا می‌دانید هم‌اکنون پالایشگاه گاز بندرعباس، گاز به کرمان صادر می‌کند، آیا می‌دانید آب‌شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی هرمزگان قرار است 700 هزار مترمکعب آب به کرمان صادر کند؟ و این افتخار ما است، مگر برای انتقال آب ویزا یا روادید می‌خواهیم؟ این جز تحقیر چیز دیگری نیست.

  عضو کمیسیون عمران افزود: آیا کرانه ساحلی خلیج‌فارس و استان هرمزگان به دلیل شاخص‌ها چنان از متوسط کشوری بالاتر هستند که باید برای کمک به استان دیگری گوشه‌ای از دریا که نعمت خدادادی است را به آنها بدهیم؟ این تحقیر است.

  وی تاکید کرد: خوب می‌دانیم فقط شعار چندین ساله افراد و لابی‌ها و چانه‌زنی‌های آنان که به قول برخی‌ها ما 18 نفریم و شما 5 نفر و ما را یاد حکومت ملوک‌الطوایفی می‌اندازد دلیل اصلی اینگونه تصمیمات عجولانه است، البته آرزوی دسترسی به آب‌های خروشان خلی همیشه فارس بسیار پسندیده است و البته هم هم‌اینک بازار لابی‌های بندرعباس گواه این مدعی است که هرمزگان همیشه میهمان‌نواز است اما تحقیر را نمی‌پذیرند.

  این نماینده مردم در مجلس نهم اظهار کرد: هرمزگان دارد ضربه کم‌جمعیتی و تعداد کم نمایندگان را می‌خورد، راه توسعه جنوب کوچک کردن هرمزگان و بوشهر نیست، بلکه راه آن وسیع‌تر شدن هرمزگان و بوشهر است، لذا در این تصمیم‌گیری ده‌ها اشتباه اساسی وجود دارد و نمره شما در همه چیز زیر 10 شد، مردم را تهدید کردید، ناراحت و غمگین کردید، تصمیمی با بی‌تدبیری و عین ناامیدی انجام شد.

  عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه اراده‌ای برای حل مشکلات مردم هرمزگان وجود ندارد چرا که ضعف شدید مدیریت در این استان دیده شد چون اطلاعات غلط به دولت رسید و غرور بی‌جا نشان داده شد و خوراک برای رسانه‌های بیگانه ایجاد شد.

  وی خطاب به وزیر کشور گفت: شما نسبت به مردم هرمزگان یا بی‌توجه هستید و یا بی‌اطلاع، در هر صورت مردم این استان سه هفته است از طرق مختلف اعتراض خود را نسبت به مصوبه دولت در مورد تقسیمات کشوری اعلام می‌کنند و اگر امروز سکوت و آرامش نسبی وجود دارد نه به خاطر پذیرش مصوبه دولت، بلکه به خاطر تاکید نماینده ولی فقیه در استان، علمای شیعه و سنی، نمایندگان مردم در مجلس و یا به خاطر حضور پررنگ یگان ویژه بوده، لذا در پایان از رئیس جمهور درخواست دارم در شرایطی که کشور به آرامش سیاسی و اقتصادی نیاز دارد دستور داده تا سریعاً این مصوبه لغو و یا متوقف گردد تا مردمی که با امید به شما رأی داده‌‌اند ناامید نشوند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
13