جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36322
  تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 13:31
  تعداد بازدید : 281

  با تصویب مجلس؛

  رییس قوه قضاییه می تواند مستقیما به مجلس لایحه قضایی بفرستد

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) طرحی به تصویب رسانند که براساس آن رییس قوه قضائیه امکان ارسال مستقیم لایحه به مجلس را پیدا می کند.

  10-732.jpg

  به موجب طرح الحاق یک تبصره به ماده سه قانون وظایف و اختیارات رییس قوه قضاییه که با 132 رای موافق، 16 رای مخالف و 10 ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر به تصویب رسید در صورتی که دولت در مدت سه ماه نتواند نسبت به تصویب و ارسال لوایح قضایی - تهیه شده از سوی رییس قوه قضاییه - به مجلس اقدام کند و سه ماه دیگر از مهلت قانونی بگذرد، رییس قوه قضاییه می‌تواند مستقیما لایحه را به مجلس ارسال کند.

  پیش از این در ماده سه قانون وظایف و اختیارات رییس قوه قضاییه دولت موظف شده بود لوایح قضایی که توسط رییس قوه قضاییه تهیه و تحویل دولت می‌شود، حداکثر در مدت سه ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.

  اما طراحان این طرح معتقدند با تصویب قانون جدید و ایجاد امکان ارسال مستقیم لایحه قضایی از سوی رییس دستگاه قضایی به مجلس از ایجاد وقفه در تهیه لوایح قضایی و معطل شدن وظایف اساسی این قوه جلوگیری خواهد شد.

  البته براساس قانون اساسی لوایح ارسالی به مجلس باید در دولت به تصویب هیات وزیران برسد.

  پیش از تصویب این ماده بنی‌هاشمی در پیشنهادی خواستار این شد که رییس قوه قضاییه در مدت سه ماه از زمان تهیه لایحه قضایی بتواند مستقیما لایحه را به مجلس ارائه کند که نمایندگان با 99 رای موافق 41 رای مخالف و 20رای ممتنع از 213 نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت کردند.

  محمدرضا پورابراهیمی نیز نماینده کرمان پیشنهادی را برای امکان ارسال طراح‌های قضایی از سوی قوه قضاییه به مجلس عنوان کرد که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آن را قابل طرح ندانست.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28153440
اکنون :
169